Logo_hovers_2017
Title
World Festival of Animated Film /
short film edition 3 - 8 June 2014
World Festival of Animated Film / short film edition 3 - 8 June 2014
hr | en

At the discretion of the Grand Competition Jury

Grand Prix for the best short film of the festival - cash award of 2.500 €, honorary presidency at the next shorts festival edition
Love Games (by Yumi Joung, South Korea, 2013)

"Golden Zagreb" Award as an encouragement of creativity and innovative artistic achievement - cash award of 2.000 € 
Sunday 3 (Sonntag 3 by Jochen Kuhn, Germany, 2013)

"Zlatko Grgić" Award for the best first production apart from educational institutions - cash award of 1.500 €
Ziegenort (by Tomasz Popakul, Poland, 2013)

5 special awards at the discretion of the jury
Joan AshworthBaths (Łaźnia by Tomek Ducki, Poland, 2013) 
Marie-Hélène Girod: Hipopotamy (by Piotr Dumała, Poland, 2014)
Lei LeiAstigmatismo (by Nicolai Troshinksy, Spain, 2014) 
Edo Lukman: Choir Tour (by Edmunds Jansons, Latvia, 2012) 
Emma De Swaef: Futon (by Yoriko Mizushiri, Japan, 2012)

At the discretion of the Student Competition and Commissioned Films Competition Jury

"Dušan Vukotić" Award for the best student film - cash award of 1.000 €
Anal Juke-Anal Juice (Ketsujiru Juke by Sawako Kabuki, Japan, 2013) 

Best Commissioned Film 
Shape (Katachi by Kijek/Adamski, Japan/Poland, 2013) 

3 special mentions at the discretion of the jury
Plug & Play (by Michael Frei, Switzerland, 2013)
Maze King (by Hakhyun Kim, Japan, 2013)
The Shirley Temple (by Daniela Sherer, UK, 2013) 

At the discretion of the Films for Children Competition Jury

Best film for children
The Centipede and the Toad (Mille-pattes et crapaud by Anna Khmelevskaya, France, 2013) 

3 special mentions at the discretion of the jury
My Strange Grandfather (Moy stranniy dedushka by Dina Velikovskaya, Russia, 2012)
Rabbit and Deer (Nyuszi és őzby by Péter Vácz, Hungary, 2013)
Virtuoso Virtual (Virtuos virtuell by Maja Oschmann and Thomas Stellmach, Germany, 2013) 

According to audience's votes

"Mr. M" for the best film from Grand Competition and Grand Panorama programs according to the audience's votes
Boles (Slovenia/Germany, 2013, r. Špela Čadež)

At the discretion of Animafest Council

Lifetime Achievement Award
Yuri Norstein

Award for Outstanding Contribution to Animation Studies
Marcel Jean

At the discretion of the Student Competition Selection Committee

Best Animation School - award to an educational institution for the best choice of films submitted for pre-selection
Royal College of Art