Logo_hovers_2017
Title
World Festival of Animated Film /
short and feature film edition 6 - 11 June 2016
World Festival of Animated Film / short and feature film edition 6 - 11 June 2016
hr | en
Martin Babić
Martin Babić
Director of Jure Grando (Short Films Competition, Croatian Films Competition)
Petra Balekić
Petra Balekić
"The Stranger" In My Head ( Student Films Competition, Croatian Films Competition)
Justine Bannister
Justine Bannister
Independent children’s media consultant with 20 years experience in the industry, accrued most notably at 20th Century Fox, Lagardère, and Disney Channels France among others.
Ilija Barišić
Ilija Barišić
Lecturer at the International Symposium Animafest Scanner 2016 / Independent Scholar, Zagreb
Baoying Bilgeri
Baoying Bilgeri
Director of Bamboo Temple Street (Short Films Competition, Films for Children Competition)
Ivan Bogdanov
Ivan Bogdanov
Director of Travelling Country (Short Films Competition, Croatian Films Competition)
Edwin Carels
Edwin Carels
Lecturer at the International Symposium Animafest Scanner 2016 / School of Arts KASK/HoGent
Ely Dagher
Ely Dagher
Director of Waves '98 (Short Films Competition)
Anca Damian
Anca Damian
Director of The Magic Mountain (Feature Films Competition)
Vessela Dantcheva
Vessela Dantcheva
Director of Travelling Country (Short Films Competition, Croatian Films Competition)
Jeremiah Diephuis
Jeremiah Diephuis
Lecturer at the International Symposium Animafest Scanner 2016 / University of Applied Sciences Upper Austria, Hagenberg
Vedran Gligo
Vedran Gligo
Editor of E/G#9 : loop (Animation Goes MSU: Medijska fasada)
Chunning Guo
Chunning Guo
China
Lecturer at the International Symposium Animafest Scanner 2016 / Art School, Renmin University of China, Beijing
Jonas Hansen
Jonas Hansen
Group student exhibition from the Academy of Media Arts Cologne / video game Duel42
Terje Henk
Terje Henk
White Rain and Red Legs (Animation Goes MSU: Media Facade)
Leona Kadijević
Leona Kadijević
Director of When Nothing Never Happens (Student Films Competition, Croatian Films Competition)
Vladimir Kanić
Vladimir Kanić
Director of Only Lovers Leave to Die (Short Films Competition, Croatian Films Competition)
Burcu Kartal
Burcu Kartal
Lecturer at the International Symposium Animafest Scanner 2016 / Ipek University, Ankara
Eugene Kim
Eugene Kim
Programmer of BIAF, Bucheon International Animation Festival
Raimund Krumme
Raimund Krumme
Director of films in 'Masters of Animation: 3x3' / Jury: Grand Competition Short Film
Lei Lei
Lei Lei
China
Multimedia Chinese animation artist with his hands on graphic design, illustration, short cartoon, graffiti and music as well.
Peter Lord
Peter Lord
Director of films in 'Masters of Animation: 3x3' / Jury: Grand Competition Short Film
Jie Lu
Jie Lu
China
Director of Ginko & Kinko (Films for Children Competition)
Tess Martin
Tess Martin
Lecturer at the International Symposium Animafest Scanner 2016 / Independent Scholar, Rotterdam
Diana Menestrey
Diana Menestrey
Group student exhibition from the Academy of Media Arts Cologne / video installation Obstructions
Mari Miyazawa
Mari Miyazawa
Konigiri-Kun Kitchen Sports Day (Films for Children Competition)
Max Mönch
Max Mönch
Writer of Broken – The Women's Prison at Hohenecku (Short Films Competition)
Irena Paulus
Irena Paulus
Croatia
Predavačica na Međunarodnom znanstvenom skupu Animafest Scanner 2016 / Independent Scholar, Zagreb
Nik Phelps
Nik Phelps
Composer for Books on Books (Short Films Competition)
Boško Picula
Boško Picula
Political scientist and film critic. He works as a senior lecturer at the Dag Hammarskjöld University College of International Relations and Diplomacy in Zagreb.
Ivan Renić
Ivan Renić
Director of Mesh_5 (Animation Goes MSU: Media Facade)
Vladimir Rismondo
Vladimir Rismondo
Lecturer at the International Symposium Animafest Scanner 2016 / University of J.J. Strossmayer, Osijek
Normand Roger
Normand Roger
Jury: Grand Competition Short Film / Composer and sound designer for animated films
Alexander Stewart
Alexander Stewart
Director of Here There (Short Films Competition, Croatian Films Competition)
Cecilia Traslaviña
Cecilia Traslaviña
Director of films in 'Masters of Animation: 3x3' / Jury: Grand Competition Short Film
Goran Trbuljak
Goran Trbuljak
Director of They Live by Night (Short Films Competition, Croatian Films Competition)
Darko Vidačković
Darko Vidačković
Animator on Travelling Country (Short Films Competition, Croatian Films Competition)
Petra Zlonoga
Petra Zlonoga
Director of Dota (Short Films Competition, Croatian Films Competition)
Tania de León Yong
Tania de León Yong
Lecturer at the International Symposium Animafest Scanner 2016 / Lecturer at the International Symposium Animafest Scanner 2016 /
Nieves de la Fuente Gutierrez
Nieves de la Fuente Gutierrez
Group student exhibition from the Academy of Media Arts Cologne / Installation – Reliquia de las disciplinas geográficas
Tomislav Šoban
Tomislav Šoban
Director of The End/Land (Short Films Competition, Croatian Films Competition)