Logo_hovers_2018
Title
World Festival of Animated Film /
short film edition 29 May - 3 June 2012
World Festival of Animated Film / short film edition 29 May - 3 June 2012
hr | en

At the discretion of the Grand Competition Jury: Mirna Belina, David OReilly, Priit Pärn, Dennis Tupicoff, Léa Zagury

GRAND PRIX

Oh Willy... (Emma De Swaef, Marc James Roels / Belgium, France, Netherlands / 2011)  

"GOLDEN ZAGREB" AWARD

It's such a beautiful day (Don Hertzfeldt / USA / 2011)

"ZLATKO GRGIĆ" AWARD FOR THE BEST FIRST FILM

Ursus (Reinis Pētersons / Latvia / 2011)

SPECIAL AWARDS AT THE DISCRETION OF THE JURY:

DENNIS TUPICOFF: About killing the pig / Dell'ammazzare il maiale (Simone Massi / Italia / 2011)

MIRNA BELINA: The Great Rabbit (Atsushi Wada / Japan, France / 2011)

LÉA ZAGURY:  Romance (Georges Schwizgebel / Canada, Switzerland / 2011)

DAVID OREILLY : Beluga (Shin Hashimoto / Japan / 2011)

PRIIT PÄRN: Bobby Yeah (Robert Morgan / UK / 2012)

At the discretion of the Student Competition and Commissioned Film Competition jury: Margit Antauer, Marc Bertrand, Andreas Hykade

"DUŠAN VUKOTIĆ" AWARD FOR BEST STUDENT FILM

Swarming / Kuhina (Joni Männistö / Finland / 2011)

BEST COMMISSIONED FILM

Oil Story (Pete Bishop / UK / 2010)

3 SPECIAL MENTIONS AT THE DISCRETION OF THE JURY:

The making of Longbird (Will Anderson / UK / 2011)

Kuchao / A gum boy (Masaki Okuda / Japan / 2010)

tWINs  (Peter Budinsky / Slovakia / 2011)

At the discretion of the Films for Children Competition jury: Nina Čorak (18 years), Iva Šobak (15 years), David Dokoza (13 years), Lucija Majnarić (13 years), Niko Milić (8 years)

BEST FILM FOR CHILDREN

Second Hand (Isaac King / Canada / 2011)

2 SPECIAL MENTIONS AT THE DISCRETION OF THE JURY:

 Kto je tam / Who's there? (Vanda Raýmanová / Slovakia / 2010)

The light (Yuta Sukegawa / Japan / 2010)

"Mr. M" award for the best film of competitive programs according to the audience's votes:

Oh Willy... (Emma De Swaef, Marc James Roels / Belgium, France, Netherlands / 2011)

At the discretion of Animafest Council

Lifetime Achievement Award: YOJI KURI

Award for Special Contribution to Animation Studies: Olivier Cotte

Special mention in 2012 to Zagreb School of Animation

At the discretion of the Student Competition Selection Committee

Best Animation School - award to an educational institution for the best choice of films submitted for pre-selection: Arts Academy of Turku University of Applied Sciences