49-plakat82_resize

Progranski odbor: Borivoj Dovniković, predsjednik
Boris Kolar, Nikola Majdak, Joško Marušić, Vatroslav Mimica, Ranko Munitić, Nenad Pata, Pavao Štalter

Organizacijski direktor: Jura Šaban

Broj prijavljenih filmova 322 iz 30 zemalja
Prikazani filmovi iz 24 zemlje
Filmovi u natjecanju 56
Filmovi izvan natjecanja 25

Međunarodna selekcijska komisija
Nicole Salomon - Francuska
Witold Giersz - Poljska
Vatroslav Mimica - Jugoslavija

Međunarodni ocjenjivački sud
Saul Bass - SAD
Bob Balser - Španjolska
Miloš Macourek - Čehoslovačka
Yuri Norstein - SSSR
Borislav Šajtinac – Jugoslavija

Službene nagrade

Velika nagrada nije dodijeljena

Nagrade u kategorijama

Filmovi kraći od 5 minuta
Put k susjedu The Way to Your Neighbour, Nedeljko Dragić, Jugoslavija

Filmovi od 5 do 12 minuta
E, Bretislav Pojar, Kanada

Filmovi od 12 do 30 minuta
Mennyt Manner The Lost World, Antti Kari, Jukka Ruohomaki, Finska

Obrazovni filmovi
Pig Bird, Richard Condie, Kanada

Filmovi za djecu
Hug Me, Sam Weiss, SAD

Najbolji prvi film
Nyugi Take It Easy, Tamas Baksa, Mađarska

Specijalna nagrada za likovnost
Arena, Zoltan Szilagyi, Rumunjska

Specijalna nagrada za animaciju
Opens Wednesday, Barrie Nelson, SAD

Specijalna nagrada za glazbu
Hard Passage, Dennis Pies, SAD

Specijalna nagrada za zvuk
Luna, Luna, Luna, Viviane Elnecave, Kanada

Specijalna nagrada po slobodnoj odluci žirija
Current Events, Bruce Woodside, SAD

Ravissement de Frank N. Stein The Ravishing of Frank N. Stein, Georges Schwizgebel, Švicarska

Retrospektive
Filmovi Winsora McCaya
Filmovi Jerzya Kucie
Saul Bass - izabrani program uz komentar autora
Retrospektiva Zagrebačke škole crtanog filma
Smotra jugoslavenskog poslijeratnog animiranog EP filma
Najbolji filmovi s festivala Annecy ‘81. i Varna ‘81.
Projekcije BILIFA-e

Okrugli stolovi
Marketing i autorska animacija
TV producenti razgovaraju, voditelj Bruno Edera
Animacija u propagandi

Promocija knjiga
Illusion of Life (Frank Thomas & Ollie Johnston)
Entretien avec Alexandre Alexeieff et Claire Parker (Nicole Salomon, Jackie Just)
Graphics in Motion (John Halas)
Timing For Animation (John Halas, Harold Whitaker)
L'opera di Norman McLaren (Alfio Bastiancich)
McLaren, National Film Board of Canada
Animation: Reference Guide (Thomas W. Hoffer)

Film Animation Workshop (Robi Engler)

Izložbe
Filmski plakati Saula Bassa

Festivalski piknik Samobor – Šmidhen

Iz festivalskog dnevnika
Žiri 5. Animafesta - Obrazloženje
Unatoč činjenici da je prikazan niz izvrsnih filmova impresivne kvalitete, bilo u pogledu relevantnosti sadržaja, bilo u pogledu novih formi, nije bilo moguće izdvojiti niti jedan film u kojemu su te kvalitete združene na način sukladan tako visokom priznanju, kakva je Velika nagrada zagrebačkog Festivala. Ovom svojom odlukom žiri želi potaknuti filmske stvaraoce da angažiranije teže sprezi relevantnih sadržaja i novih formi i da uoče važnost primjerenog tempa i sažetosti izraza.

Autor plakata: Zvonimir Lončarić